Przychodnia czynna:

 

Poniedziałek - czwartek       8:00 - 18:00

Piątek                                      8:00 - 16:00

Skontaktuj się z nami:

 przychodnia@medcenter.gniezno.pl

tel. 509 300 311

ul. 3 Maja 33/1a

62-200 Gniezno

  • USG jąder- umożliwia bezbolesną ocenę stanu jąder oraz najądrzy oraz wykrycie wszelkich nieprawidłowości w ich budowie. Wskazaniami do tego badania są m.in. dolegliwości bólowe narządów moszny, powiększenie, guzy bądź nagłe urazy tych narządów.

 

  • USG Doppler - badanie umożliwia nieinwazyjną ocenę przepływu w naczyniach krwionośnych takich jak m.in tętnica szyjna, tętnice nerkowe bądź naczynia krwionośne kończyn dolnych. Jest to podstawowe badanie chorób układu krążenia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do wylewu, udaru bądź zawału. Pomocne jest również przy wykrywaniu zmian nowotworowych, które zazwyczaj są znacznie ukrwione.

 

  • USG transrektalne - jest to badanie przezodbytnicze prostaty oraz okolic końca układu pokarmowego. Wskazaniami do wykonania tego badania mogą być zmiany zapalne odbytu lub jego dolegliwości bólowe. Dodatkowo badanie to umożliwia potwierdzenie bądź wykluczenie występowania choroby nowotworowej.

Przygotowanie do badania USG

 

Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania.

 

Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. brzuch, nerki, szyję. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, oddycha zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

 

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest obecność otwartych ran części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania. Przeciwwskazanie względne stanowią świeżo zamknięte złamania, gdyż w takim przypadku wynik badania USG przeważnie nie pociąga za sobą konsekwencji terapeutycznych, a może narażać chorego na niepotrzebny ból.

 

Wcześniejsze przygotowanie do badania zależy od rodzaju badania.

 

 

USG jamy brzusznej

 

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musimy wykonywać na czczo.

 

  • Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem.   
  • Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.
  • Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem.
  • Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).

 

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.

 

Badanie USG jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

 

USG piersi

 

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie zalecił inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).

 

Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

 

Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii.

 

W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

 

USG tarczycy

 

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

 

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).

 

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

 

USG układu moczowego

 

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego).

 

Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.

 

Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów.

 

Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.

 

Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki, aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.

 

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.

 

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

W ramach usług radiologicznych wykonujemy m.in. następujące badania:

 

 

  • USG jamy brzusznej - badanie USG jamy brzusznej umożliwia ocenę stanu narządów wewnętrznych takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nerki, pęcherz moczowy, prostata czy węzły chłonne. Wskazaniem do badania USG jamy brzusznej są dolegliwości bólowe jamy brzusznej, choroby wątroby, trzustki (w tym cukrzyca) bądź zaburzenia trawienia.

 

  • USG szyi - umożliwia ocenę stanu gruczołu tarczycy, węzłów chłonnych i ślinianek.  Wskazaniem do wykonania tego badania są występujące zaburzenia tarczycy, powiększenie węzłów chłonnych czy ślinianek bądź nieprawidłowości wynikające z badań laboratoryjnych.

 

  • USG piersi - wskazaniem do tego badania jest wykrycie metodą palpacyjną guzków bądź nieprawidłowości wykazane dzięki badaniu mammograficznemu.

 

 

 

 

Usługi radiologiczne

Usługi Chirurgii naczyniowej i ogólnej

509 300 311